
Необичайната за Европа западнонилска треска повали стотици хора на континента, има и смъртни случаи.
Най-засегнати са Италия (327 случая), Гърция (157), Румъния (120), Унгария (97). Най-много са болните над 65 години. Тази седмица и в България са регистрирани 4 случая, един човек от Ямбол почина. През 1937 г. вирусът е изолиран за първи път от кръвта на жена с треска в провинция Западен Нил в Уганда. От там идва и името на болестта.
Човек се заразява чрез ухапване от комари, те от своя страна пренасят вируса от прелетните птици, смучейки кръв от тях. Комарите са най-опасни в началото на есента, затова се очакват още случаи. Инкубационният период (времето от заразяването до първите симптоми) е от 3 до 14 дни. Болестта протича като грипоподобно заболяване с висока температура, отпадналост, главоболие, може да има и петнист обрив, увеличени лимфни възли, както и стомашни оплаквания – гадене, повръщане, болки в стомаха.
Понякога се засяга и нервната система – менингит, енцефалит, менингоенцефалит предимно при възрастни хора и сравнително рядко –един на 200-300 заболели.
За успокоение трябва да се каже, че в повечето случаи болестта протича сравнително леко, понякога дори и безсимптомно. Както и при другите вирусни заболявания най-застрашени от усложнения са възрастните хора, такива с тежки хронични заболявания и проблеми с имунитета. Болестта не се предава от човек на човек, но инфекцията може да се предаде чрез кръвопреливане. Няма ваксина срещу западнонилската треска.
Кои случаи са подозрителни за западнонилска треска?
Хора с висока температура и треска, идващи от застрашени райони в чужбина, обитаващи места със застояла вода у нас (мочурища, блата, язовири), където се размножават комари. При съмнение за болестта се изследват кръв и урина в референтната лаборатория към центъра за паразитни и заразни болести, но само при правилно взети проби (изпращат се веднага в хладилна чанта с лед).
Специфично лечение на болестта няма, лекуват се симптомите. Опасни са само случаите със засягане на централната нервна система, признаци на което са дезориентираност (не знаят къде се намират, как се казват), безсъзнание, непоносимо главоболие, повръщане, вратна ригидност (скованост).
80 -90% от тях оздравяват напълно, без остатъчни явления. В останалите се наблюдават парези на крайниците и други неврологични симптоми, което изисква продължително лечение от невролог.
Единствената профилактика е избягването на комари – пръскане срещу тях, мрежи на прозорците, употреба на репеленти, които отблъскват комарите, избягване пътувания в страни, в които има голям брой заболели.
Още от д-р Андреева:
-
Детската градина - предизвикателство с две неизвестни
-
В коя част на деня да приемаме витамините и хранителни добавките (за да се усвояват от организма ни най-добре)
-
7 начина да съсипем бъбреците си
-
5 правила за бърза адаптация в училище
-
Защо хъркат децата
-
Как да намалим изпотяването