
Резките метеорологични промени – особено преходът от горещо и сухо време към внезапен дъжд, буря или захлаждане – могат да окажат значително влияние върху човешкото тяло. При жените, поради хормоналния фон и някои физиологични различия, ефектите често са по-изразени.
Хормонален отговор и метеочувствителност
Жените са статистически по-метеочувствителни от мъжете. Това е потвърдено от редица изследвания, включително проучване, публикувано в International Journal of Biometeorology (2020), според което жените по-често съобщават за влошаване на състоянието си при промяна във времето, включително болки, умора, тревожност и проблеми със съня.
Причина за това е по-високата хормонална вариабилност – естрогенът и прогестеронът влияят на кръвоносните съдове, терморегулацията и нервната система. При резки климатични промени, тялото трябва бързо да се адаптира, а при жените този процес може да е по-бавен или по-стресиращ.
Прочетете още:
-
От кардиолог: Зеленият плод, мултиполезен за сърцето
-
Мощно АСТРО събитие води до промени. Какво предстои за всяка зодия
-
Тези 6 плода имат повече антиоксиданти от зеления чай
Кръвно налягане и сърдечно-съдова реакция
Когато времето внезапно се промени – например от горещина към захлаждане и буря – атмосферното налягане спада. Това влияе на кръвното налягане и тонуса на съдовете. Жените с по-ниско кръвно налягане (хипотония) могат да изпитат замайване, слабост и проблеми с концентрацията.
Също така, при топло време се разширяват кръвоносните съдове за охлаждане на тялото. Ако внезапно застудее, съдовете се свиват рязко – процес, който може да причини главоболие, мигрена или сърцебиене, особено при жените със съществуващи сърдечно-съдови проблеми.
Мигрени и главоболия
Мигрената е състояние, което засяга по-често жените, като 70% от страдащите са жени (данни от American Migraine Foundation). Промените в атмосферното налягане, влажността и температурата могат да задействат пристъп на мигрена. Особено чувствителни са жените по време на менструация, бременност или менопауза – периоди с повишена хормонална нестабилност.
Настроение и психо-емоционално състояние
Рязката промяна от слънчево време към буря оказва влияние и върху психичното здраве. Намаляването на светлината и увеличаването на отрицателните йони във въздуха по време на буря могат да предизвикат усещане за тревожност, безпокойство или депресивни състояния.
Жените, които вече са в рискови групи за тревожност или депресия, могат да усетят значително влошаване на симптомите. Изследване в Journal of Affective Disorders (2018) открива връзка между внезапни метеорологични промени и повишена честота на панически атаки при жени.
Прочетете още:
-
Здравословна вечеря всяка вечер? 3 прости правила за това
-
Квадратното дишане – тайната практика за вътрешен баланс и женско спокойствие
Имунна система и болки в тялото
Преходът от горещина към студ и дъжд може да отслаби имунния отговор, особено ако жената вече е изложена на хроничен стрес или е в период на цикъл. В такива моменти тялото е по-уязвимо към вирусни инфекции и възпалителни процеси.
Освен това, жените с ревматоидни или ставни заболявания често съобщават за увеличаване на болките при влажно и студено време. Промените в налягането и температурата влияят директно върху ставната капсула, което причинява болка и скованост.
Тялото на жената реагира комплексно на резките промени във времето – особено при преход от горещо към бурно, влажно и студено. Хормоналната регулация, сърдечно-съдовата чувствителност и нервната система са тясно свързани с климатичните фактори. Затова е важно жените да следят метеорологичните прогнози, да се обличат адекватно, да приемат достатъчно течности и да си осигуряват добра почивка в дни с резки климатични промени.