Практиката, известна като „seed cycling“ или циклично хранене със семена, може да звучи като поредната интернет мания, но в действителност има дълбоки корени в натуропатията и холистичната медицина. Макар да е особено популярна в социалните мрежи, особено в TikTok, тази концепция е далеч от нова. Основната ѝ идея е проста: приемът на различни видове семена в определени фази от менструалния цикъл може да подпомогне хормоналния баланс и да облекчи типичните неразположения, свързани с женския цикъл.
За да отделим фактите от спекулациите, гинекологът д-р Лорена Серано споделя научно обоснована информация по темата. Тя обяснява, че женският менструален цикъл е деликатен и прецизно координиран процес, в който участват множество хормони, произвеждани не само от яйчниците, но и от различни части на мозъка. Цикълът се дели на две основни фази – фоликуларна и лутеална – като всяка от тях е белязана от ключови хормонални събития: началото на менструацията и овулацията.
В рамките на тази биологична логика, методът „seed cycling“ предлага включване на определени семена, богати на мастни киселини, антиоксиданти, фибри и витамини, които се приемат в точно определени фази от месеца. Лененото и тиквеното семе например се препоръчват през първата половина на цикъла (фоликуларната фаза), тъй като съдържат фитоестрогени и цинк, които подпомагат производството на естроген и подготвят организма за овулация. След това, в лутеалната фаза, семената от сусам и слънчоглед се включват като източник на омега-3 и калций – важни компоненти за поддържането на прогестероновите нива и хормоналната стабилност.
Натуропатичният нутриционист Джесика Шанд, автор на книгата „The Hormone Balance Handbook“, е сред най-активните защитници на този подход. Според нея това е леснодостъпен и естествен метод, който използва храната като терапия и е помогнал на стотици жени в нейната клинична практика. Тя препоръчва да се започне от първия ден на менструацията със смлени ленени и тиквени семена, а след овулацията – да се премине към сусамови и слънчогледови, като добавките могат лесно да се включат в ежедневното меню чрез закуски, салати или смутита.
И все пак, докато опитът на много жени говори за положителни резултати, науката все още не предлага конкретни доказателства за ефективността на метода. Според д-р Серано, липсват клинични изследвания, които директно да потвърдят влиянието на „seed cycling“ върху хормоналния баланс. Това обаче не означава, че приемът на семена е безсмислен – напротив. Те са изключително богати на полезни вещества и могат да бъдат полезни за общото здраве, стига да се консумират с умереност. Тя подчертава, че семената са мощни храни, които съдържат голямо количество фибри и трябва да се приемат внимателно, особено при хора с храносмилателни проблеми.
Отвъд семената, ключът към хормоналното здраве остава комплексен. Поддържането на стабилно тегло, разнообразно и балансирано хранене, добър сън, редовно движение и контрол на стреса са основни фактори за хормоналната регулация. Избягването на алкохол, преработени храни и прекомерна захар също играе съществена роля. Според д-р Серано, дори прости мерки като ограничаване на солта и кофеина в дните преди и по време на менструация могат значително да облекчат симптоми като подуване, напрежение и болка.
Диетата е особено важна и за жени, страдащи от поликистозни яйчници, инсулинова резистентност или липса на менструация – състояния, при които тялото "изключва" репродуктивната функция в резултат на хранителен или енергиен дефицит. Недостигът на желязо, витамин С и омега-3 също може да влоши състояния като болезнена менструация и ендометриоза.
В крайна сметка, методът „seed cycling“ може да се разглежда не като магическо решение, а като потенциално допълнение към цялостен здравословен начин на живот. Дали ще работи за всяка жена – зависи от индивидуалните нужди и състояние на организма. Но дори само като източник на ценни микроелементи, семената заслужават място в женското меню – не заради мода, а заради възможността тялото ни да бъде подкрепено по естествен и щадящ начин.
Прочетете още:
-
Три зодии пред съдбовен обрат до 24 май 2025 г.
-
„Бустер методът“ – нова стратегия за отслабване, препоръчана от диетолог
-
Твоето съдбовно число според месеца на раждане