Нормално е изолацията да ни направи нетърпеливи, вземаме децата и хайде на слънце, море, планина… Бързаме да наваксаме изгубеното време, а и че слънцето е лекарство всеки знае. Но то може да се превърне и в отрова, зависи от дозата. При прекаляване със слънчевите лъчи се увеличава риска от сериозни заболявания като рак на кожата и меланом. Категорично е доказано, че изгарянията в детската възраст могат да доведат до развитието на рак в по-късна възраст.
Детската кожа е най-уязвима от слънчевите лъчи – нейната повърхност е относително по-голяма, по-тънка и нежна и с особен строеж. Кожната клетка има памет и издевателствата върху нея могат да се проявят след десетки години. Затова децата трябва максимално да се възползват от благоприятните въздействия на слънцето, но и старателно да пазим кожата им.
Децата до 1-годишна възраст не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина. Отразената също върши работа за образуване на витамин Д и за закаляване. В горещите дни те трябва да стоят на плътна сянка, през по-прохладните – на „шарена“. Използвайте чадър за детската количка, най-добре с „чупеща“ се дръжка, за да се регулира спрямо слънцето. Недопустимо е дете да получи слънчево изгаряне, това говори за родителска нехайност! Освен че е опасно за рак на кожата, състоянието е много мъчително за детето – силни болки, температура, повръщане.
В топлите дни през лятото децата (и възрастните) да забравят за излизане на слънце в обедните часове (между 11 и 16 часа). Малките лесно се претоплят и обезводняват. Върхът на родителското безхаберие е малко дете на плажа в обедните часове. Ултравиолетовите лъчи там са двойно по-силни (отразяват се в морето и пясъка), както и високо в планината.
Основна предпазна мярка е облеклото – тънки светли широки дрешки от естествена материя, лека шапка с широка периферия. Очилата с УВ филтър също са препоръчителни, слънчевите лъчи увреждат очите.
И, разбира се, слънцезащитни продукти, съобразени с възрастта. Различните видове са с еднаква ефикасност, но при малките се предпочитат тези на минерална основа. Те са белезникави, така майката може да види пропуснатите места. И най-важното – да се използват правилно. Нанасят се половин час преди излагането на слънце и се подновяват на 2-3 часа, както и след излизане от водата. Ако „запечатаме“ детето с такава козметика, УВ лъчите трудно стигат до кожата, но така се пречи на образуването на витамин Д.
Затова разумното поведение спрямо слънцето е и най-правилно – задължително слънцезащита на морето, планината и при силно слънце и без такава козметика в градски условия на сянка и в ранните часове. И да не забравяме, че прекомерното излагане на слънце потиска имунната система, затова децата често се разболяват, когато отидат на море.
Още от д-р Павлина Андреева:
- Детският имунитет след изолацията: как се отрази карантината върху здравето на децата
- Манията за дезинфекция покрай коронавируса може да навреди на децата
- Коронавирус и болест на Кавазаки при децата: има ли връзка?
- 4 въпроса за „свиренето“ на гърдите при децата
- Да се разболееш от здравословно хранене? Възможно е!
- Лекарствата не действат? Вероятно не ги приемате правилно
- Детето скърца със зъби? Не е това, което си мислите
- За лимоните и другите грешки, които допускаме, когато детето настине