Повечето хора изпитват поне малко стрес през деня. Но за някои той не приключва с работния ден – а се промъква и в нощта, влияейки на съня им. И макар често да не обръщаме внимание на това как точно спим, позата, в която се намираме нощем, може да разкрие много повече, отколкото предполагаме.
Според скорошно глобално проучване, проведено от ResMed, стресът е основният нарушител на добрия сън. Причината? Когато сме напрегнати, се активира така наречената реакция „бий се или бягай“ – механизъм на симпатиковата нервна система, който повишава пулса, кръвното налягане, мускулния тонус и нивата на кортизол в тялото.
Тези физически промени правят отпускането по-трудно – дори когато сме в леглото. Тялото се опитва да се самозащити и често заема позиция, която ни кара да се чувстваме по-сигурни – като например да се свием на кълбо или да прегърнем възглавницата.
Още от Свободно време
-
"Бъди радостен, за да се радват и тези, които ще го ядат": Златни правила за готвене от Петър Дънов
-
Кой празнува имен ден на 22 юни? Светецът, когото почитаме, и имената, които черпят
-
Притча: защо най-силната любов е най-тиха?
-
Спомени от миналото: как изглеждаше Черноморието в „Оркестър без име“ преди 41 години
„Тялото ти говори, дори когато спиш“, казва д-р Карлос Нуньес, главен медицински директор в ResMed. А ето и какво означава за нивата на стрес позата, в която спиш:
1. Фетална поза
Спането настрани с прибрани колене към гърдите и свити ръце е една от най-честите пози при повишен стрес. Психолозите я свързват с инстинкт за защита и нужда от комфорт – както при децата, които търсят сигурност. Колкото по-свито е тялото, толкова по-ясен е сигналът за напрежение.
2. По корем
Макар да изглежда отпусната, тази поза – особено ако е с разперени ръце или прегръщане на възглавницата – често се свързва с вътрешен стрес или желание за контрол. Това е една от най-уязвимите пози и може да подсказва, че под повърхността нещо бушува.
3. Със свити юмруци
Ако се будиш със стиснати ръце или болка в челюстта, е възможно да стискаш зъби или да скърцаш със зъби по време на сън – често срещан симптом на напрежение. Тази физическа проява на стрес може да бъде съпътствана и от неспокойни сънища.
4. Постоянно въртене в леглото
Хората, които сменят често позата си през нощта, може да страдат от фрагментиран сън. Това въртене е типично при засилен стрес или тревожност и често е съпътствано от неспособност за дълбок, възстановяващ сън.
Прочетете още:
-
Здравословна вечеря всяка вечер? 3 прости правила за това
-
Квадратното дишане – тайната практика за вътрешен баланс и женско спокойствие
-
Слънце в Близнаци: Надежда и нови избори в любовта за пет зодиакални знака