Пролетна умора или дефицит? Как да разпознаем симптомите

хапче, колаж
Снимка: iStock

С настъпването на пролетта очакваме тялото и духът ни да се събудят заедно с природата. Повече светлина, по-високи температури, цъфтящи дървета – всичко подсказва, че е време да се почувстваме по-живи. Но реалността често е различна. Умората, апатията, липсата на концентрация и мотивация не ни напускат – понякога дори се засилват. Това състояние е добре познато като пролетна умора. Но дали винаги става дума именно за нея?

Пролетната умора е временно физиологично състояние, което се появява в прехода между зимата и пролетта. Свързана е с хормонални и метаболитни промени в организма. През зимата телата ни се адаптират към по-късите дни и по-малкото слънчева светлина – произвеждаме повече мелатонин (хормон на съня) и по-малко серотонин (хормон на настроението). Когато светлината започне да се увеличава, на тялото му е нужно време, за да възстанови баланса. Това пренастройване се усеща – като сънливост, умора, раздразнителност или дори тъга.

В тези моменти е важно да проявим търпение и да подкрепим организма си. Повече движение на открито, достатъчно сън, лека сезонна храна и съзнателно време за почивка често са достатъчни, за да се почувстваме по-добре. Но понякога симптомите, които приемаме за „пролетна умора“, всъщност сочат към нещо по-дълбоко – дефицит на важни витамини и минерали, който не бива да бъде пренебрегван.

Най-честият виновник е липсата на витамин D – така нареченият "слънчев витамин". През зимата неговият синтез в кожата е силно ограничен, а храната рядко компенсира този недостиг напълно. Липсата му води до отпадналост, понижен имунитет, мускулна слабост и чести инфекции. Желязото също е критичен елемент – неговият недостиг (особено при жените) причинява анемия, бледност, хронична умора, главоболие и задух при усилие. Недостигът на витамини от група B (особено B12 и B6) също се отразява на нервната система – води до проблеми с концентрацията, промени в настроението и намалена енергия.

Ключовият въпрос е: как да различим пролетната умора от витаминен дефицит?

Ако симптомите са слаби до умерени, започват в началото на пролетта и постепенно отшумяват с промяна в начина на живот – вероятно става дума за сезонна адаптация. Но ако умората е дълбока, постоянна и се съпровожда от физически симптоми като косопад, бледа кожа, чупливи нокти, чести настинки или депресивни състояния, добре е да се направи кръвен тест и консултация с лекар. Особено ако диетата през зимата е била бедна на пресни храни, а слънцето почти не е присъствало в ежедневието ти.

Истината е, че пролетната умора не бива да се приема с лека ръка. Тя може да е напълно естествена реакция на тялото, но може и да е начинът, по който организмът ни тихо моли за помощ. Да се погрижим за себе си означава не само да се вслушваме в сигналите, но и да ги разбираме.

Прочетете още:

Пролетна умора или дефицит? Как да разпознаем симптомите

Полезно

Свободно време

Пролетна умора или дефицит? Как да разпознаем симптомите

С настъпването на пролетта очакваме тялото и духът ни да се събудят заедно с природата. Повече св...

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти