Почистването на кожата е не просто стъпка в рутината, а основата, върху която стъпват всички останали грижи за лицето. Според д-р Алексис Гранит, консултант дерматолог, различните текстури на почистващите продукти предлагат различно ниво на почистване, твърди той пред Vogue. Това означава, че изборът на формула трябва да е съобразен с твоя тип кожа и моментните нужди. Ако в един ден кожата ти е без грим и не особено замърсена, лек кремообразен почистващ продукт е достатъчен. Но в дните, когато носиш повече грим или SPF, кожата има нужда от по-богата текстура като балсам, за да бъде наистина добре почистена.
Едно от най-важните правила в грижата за кожата е двойното почистване вечер. Докато сутрин може да заложиш на нежен почистващ продукт с млечна или кремообразна текстура, вечер кожата има нужда от по-дълбоко и старателно измиване, за да се отстранят всички замърсявания, грим и остатъци от външната среда. Това не означава, че задължително трябва да използваш два продукта – но ако си носила тежък грим, SPF или си била на място с високо замърсяване, тогава двойното почистване е силно препоръчително. Може да започнеш с мицеларна вода или дегримьор, последван от любимия ти почистващ гел.
Съставките също имат значение – точно както и при другите козметични продукти. Ако търсиш хидратация, заложи на съставки като глицерин и хиалуронова киселина. За кожа с нарушена бариерна функция, най-добър избор са продуктите с серамиди. А за мазна и склонна към акне кожа – салициловата и гликоловата киселина, както и ниацинамидът, могат да помогнат за регулиране на себума и намаляване на възпаленията.
Макар че почистващите кърпички изглеждат удобни, често те се използват неправилно и могат да раздразнят кожата. Д-р Ахмед Ел Мунтасар подчертава, че агресивното търкане с кърпа може да наруши кожната бариера, а ако не се пере редовно, тя може да се превърне в развъдник на бактерии. Затова най-доброто средство за почистване са собствените ти (чисти) ръце – нежни, контролируеми и хигиенични.
И макар мицеларната вода да е чудесен помощник – особено след тренировка или в движение – не може да замести водата и почистващия продукт с изплакване. А що се отнася до мокрите кърпички – те са категорично „не“ – не само заради въздействието им върху околната среда, но и защото по-скоро размазват замърсяванията, отколкото ги отстраняват ефективно.
Прочетете още:
-
Как ще се отрази на тялото ни, ако ядем по една шепа кашу на ден?
-
Детокс, отслабване, имунитет: Чудото, наречено бял пипер
-
10 знака, че връзката ти не си заслужава да бъде спасeна