С идването на пролетта и първите по-топли дни много жени интуитивно посягат към по-леките дрехи и откриват повече кожа. А с това често идва и усещането, че тенът е необходим – като естетично продължение на топлия сезон. Немалко хора продължават да вярват в широко разпространения мит, че така нареченият „базов тен“ подготвя кожата за лятното слънце и предотвратява изгаряне. Според дерматолозите обаче това е не само погрешно, но и потенциално опасно вярване.
Базов тен е термин, който описва идеята, че ако човек придобие лек тен (обикновено чрез контролирано излагане на слънце или солариум в началото на сезона), това ще го предпази от по-тежко изгаряне при по-интензивно слънчево облъчване по-късно.
„Идеята, че тенът предпазва кожата, е напълно невярна и може да бъде опасна“, казва д-р Хали Макдоналд, сертифициран дерматолог. Тя подчертава, че всеки тен, дори лек, е физиологичен отговор на вече настъпила вреда. Потъмняването на кожата е резултат от увеличено производство на меланин – естественият пигмент, който организмът синтезира в опит да се защити от ултравиолетовите лъчи.
Този механизъм обаче предлага минимална защита. Изчислено е, че тенът предоставя еквивалент на SPF 3 – в пъти под препоръчваното от специалистите SPF 30 или повече, който е необходим за реална ежедневна защита. Проблемът е, че хората често подценяват това и възприемат потъмнялата кожа като индикатор за здраве, вместо за увреждане.
UV лъчението – както от естествена слънчева светлина, така и от солариуми – е научно доказано канцерогенно. То уврежда ДНК-то на кожните клетки и увеличава риска от рак на кожата, включително меланом – една от най-агресивните форми на онкологично заболяване. Освен това UV лъчите ускоряват процесите на фотостареене – появата на бръчки, хиперпигментации, загуба на еластичност и сухота.
Само един интензивен слънчев удар в детска или юношеска възраст удвоява риска от развитие на меланом по-късно в живота. А редовната употреба на солариум преди 30-годишна възраст увеличава риска с до 75%.
Съвременната козметична индустрия предлага здравословни алтернативи за постигане на ефект „целуната от слънцето“ кожа, без реално излагане на UV лъчи. Автобронзиращите продукти с DHA (дихидроксиацетон) временно оцветяват най-горния слой на кожата чрез безопасна химична реакция. Те не проникват в дълбоките слоеве и не предизвикват увреждане на клетъчно ниво.
Най-новите формули предлагат натурален завършек без неприятна миризма и петна, като много жени вече използват такива продукти като част от редовната си козметична рутина, особено през пролетта и лятото.
Най-честата грешка при грижа за кожата през пролетта и лятото е подценяването на облачните дни. До 80% от UV лъчите достигат повърхността на кожата дори при сива и неслънчева прогноза. Именно затова дерматолозите съветват слънцезащитен продукт с широкоспектърна защита SPF 30 или по-висок, който трябва да се нанася ежедневно и да се подновява на всеки два часа при престой на открито.
Прочетете още:
-
Кои кристали трябва да носим за здрав дух и спокоен ум
-
Никога не изхвърляйте тези неща в мивката
-
Гърция: Преживявания, вкусове, забавления и забележителности