На 2 май честваме паметта на Св. цар Борис-Михаил – покръстител на българите, който е бил родственик на Св. мъченик княз Боян Български.
Днес имен ден празнуват всички, които носят името Борис, Боряна, Богорис и Борислав.
По време на своето продължително царуване от 852 г. до 889 г. княз Борис извършил значителни промени в политическия и духовния живот на страната.
През 864 г. той се покръстил и въвел християнството като официална религия в Българската държава.
Плод на неговата културна политика е въвеждането на старобългарския език и писменост в богослужението и в държавния живот, и създаването на първите български книжовни и просветни средища.
Още от Свободно време
-
Тя има 3 гърди и е инфлуенсър: Докъде стига човешкото въображение (СНИМКИ)
-
Не отлагайте: 5 сигнала, че сънят ви вреди на здравето
-
United Media и Нова Броудкастинг Груп пренасят конкурса за Международните награди Emmy® в България
-
Безпрецедентно в “Като две капки вода”: Менторите и журито отказаха да класират изпълненията тази вечер
Той посрещнал радушно в Плиска Кирило-Методиевите ученици Климент, Наум и Ангеларий и им създал благоприятни условия за книжовен труд на старобългарски език и за подготовка на кадри за нуждите на църквата.
През 889 г. доброволно напуснал престола и станал монах в манастира край Голямата базилика в Плиска.
На два пъти князът временно напускал обителта - веднъж за да усмири разбунтувалите се привърженици на езичеството, предвождани от сина му Владимир, и втори път, за да поведе войските срещу нахлулите в българските земи маджари.
Цар Борис починал на 2 май 907 г.
Той е наречен равноапостолен светец, защото неговото дело в България и на Балканите може да се равнява на делото на първите апостоли.