С настъпването на пролетта и лятото усещането за подуване и тежест става все по-често срещано оплакване. Много хора търсят естествени начини да се почувстват по-леки, да подобрят храносмилането си и да намалят задържането на течности. Един от най-ефективните природни съюзници в тази посока се оказва чаят от глухарче. Растението, познато с латинското си наименование Taraxacum officinale, расте почти навсякъде и от векове се използва в народната медицина заради своите диуретични и пречистващи свойства.
Чаят се приготвя чрез запарване на корена, листата или цветовете на глухарчето, като всяка част има различен принос към здравето. Основното му действие срещу подуването се дължи на способността му да стимулира отделянето на урина, чрез което тялото по естествен път се освобождава от задържаната вода и излишния натрий. Този ефект го прави особено полезен при подуване, свързано с консумация на по-солени храни, хормонален дисбаланс или при заседнал начин на живот.
Освен с диуретичното си действие, чаят от глухарче впечатлява с още редица здравословни ползи. В народната медицина той традиционно се използва като „чернодробен тоник“, който подпомага производството на жлъчка и така улеснява естествения процес на детоксикация на организма. Това може да повлияе положително не само на храносмилането, но и на състоянието на кожата и очите. Растението е богато на бета-каротин, витамин А и редица антиоксиданти, които защитават клетките от оксидативен стрес и подпомагат общото здравословно състояние. Допълнителна стойност носят флавоноидите и фенолните киселини, които придават на глухарчето леко противовъзпалително действие. Благодарение на тях чаят може да облекчи леки храносмилателни неразположения, включително запек, липса на апетит и чувство за тежест след хранене.
Може да се консумира по всяко време на деня, но най-подходящ момент е, когато усещаш коремна тежест или се подготвяш за по-тежко хранене. Някои специалисти препоръчват чаят и вечер, тъй като той подпомага изчистването на тялото по време на сън, а на сутринта събуждането е с по-плосък корем и повече енергия. Макар да е натурална напитка, трябва да се внимава с редовната му употреба, особено ако се приемат лекарства като диуретици, антикоагуланти, антибиотици или медикаменти за кръвно налягане. В тези случаи е разумно да се направи консултация с лекар, преди чаят от глухарче да стане част от ежедневния режим.
Прочетете още:
-
Пролетна грешка №1 в грижата за кожата - време е да я забравим
-
Кои кристали трябва да носим за здрав дух и спокоен ум
-
Никога не изхвърляйте тези неща в мивката