
Дългите и изтощителни тренировки не са определящи за загубата на килограми. Всекидневните физически упражнения, които са по тридесет минути, са по-ефективни за хората, които искат да се вталят.
По-късите серии имат предимство пред интензивните и продължителни усилия в спортната зала, тъй като хората имат повече енергия и са по-удовлетворени. Това обобщение може да мотивира стотици хора, които смятат, че им е трудно да се справят с излишното си тегло заради непосилните тренировки.
Учени от Медицинския университет в Копенхаген са провели 3-месечно проучване сред пациенти със затлъстяване. След сравняване на данни от биомедицински изследвания и сведения за преживяванията на засегнатите, медиците достигнали до извода, че половинчасовите упражнения са предпоставка трениращите да са по-мотивирани да отслабнат и са изпълнени с енергия.
Любопитно е как в края на експеримента се оказало, че спортуващите двойно по-кратко време са свалили с един килограм повече от събратята си, на които се наложило да се потят поне час в залата.
Хората от групата с по-кратка физическа програма споделили, че имали още енергия и импулс да постигнат здравословно тегло. През останалото време те по-често изкачвали стълби, правили кратки разходки и ходели на работа пеша или с колело.
За разлика от тях, участниците от групата с по-интензивни и продължителни тренировки, се чувствали преуморени и демотивирани.
Учените заключават, че ефективното справяне със затлъстяването изисква тактика, която да не се фокусира единствено върху спортуването и храненето, а на пациентите да се прилага и психологически подход с цел тяхната мотивация.