Никой не е стъпвал на този връх... и може би никога и не трябва

Извисяваща се величествено на над 6600 метра в сърцето на тибетското плато, планината Кайлаш остава едно от най-загадъчните и непокътнати свещени места на Земята. В свят, доминиран от покорени върхове и картографирани територии, Кайлаш продължава да се издига над всичко земно – както в географски, така и в духовен смисъл. Нейната недосегаемост не се дължи на трудността на изкачването, а на дълбокото почитание и мистицизъм, с който е обвита от хилядолетия.

Кайлаш е почитана едновременно от четири големи религии – хиндуизъм, будизъм, джайнизъм и бон. За хиндуистите това е домът на бог Шива – вечният аскет, който медитира на върха на света, далеч от суетата на човешките страсти. В будистката традиция планината е мястото, където се намира дворецът на тантрическото божество Демчог, символ на висшето просветление. За джайнистите тя е свещена като мястото, където първият Тиртханкара е постигнал освобождение, а според бон – древната религия на Тибет, това е центърът на света и седалището на всемогъщите сили на природата.

Интересен и показателен факт е, че до днес никой не е успял – нито се е осмелил – да покори върха на Кайлаш. Въпреки напредъка на съвременния алпинизъм, този връх остава ненакърнена територия. Опитите за изкачване са били отказвани, дори от самите тибетски власти, които съзнателно защитават духовната неприкосновеност на мястото. Известният алпинист Райнхолд Меснер признава, че никога не би изкачил Кайлаш, защото това би било светотатство. Вярва се, че всеки опит да се достигне върха ще доведе до нещастие или сериозни кармични последици.

Вместо изкачване, поклонниците обикалят планината по древен маршрут, наречен Кора. Смята се, че едно пълно обикаляне на Кайлаш пречиства душата от греховете на един живот, а сто и осем обиколки водят до крайно освобождение от колелото на преражданията. Всяка година хиляди вярващи изминават 52-километровото поклонническо пътешествие, въпреки трудния терен, високата надморска височина и капризите на времето. За тях това не е просто пътуване, а духовно прераждане.

Много от тях разказват за необясними явления по време на престоя си в района – внезапни промени в атмосферното налягане, усещане за загуба на време, видения или пророчески сънища. Сякаш самата реалност се изкривява в присъствието на тази свещена планина. Учените също не остават без интерес. Някои изследователи отбелязват, че формата на Кайлаш удивително напомня на идеална четиристенна пирамида – подобна по геометрия на Великата пирамида в Гиза. Други акцентират на факта, че от района на планината извират четири от най-големите и значими реки в Азия, сякаш животът се излива от нейното подножие във всички посоки на света.

Оказва се, че и популярната Ваня Червенкова има разказ от първо лице с Кайлаш и го разказа в ефира на "На кафе" тази сутрин по NOVA.

Прочетете още:

Никой не е стъпвал на този връх... и може би никога и не трябва

Мистично

На кафе с Edna

Никой не е стъпвал на този връх... и може би никога и не трябва

Извисяваща се величествено на над 6600 метра в сърцето на тибетското плато, планината Кайлаш оста...

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти