Тази нощ местим часовниците с час напред, ето как ни се отразява промяната

Вечерта на събота срещу неделя преместваме стрелките на часовника с един час напред и така преминаваме към лятно часово време. 

В 3:00 часа сутринта на 31 март, неделя, ще преместим стрелките на часовника с 1 час напред. При това положение ще спим с 1 час по-малко, но в същото време ще се радваме и на бързото нарастване на деня. Постепенно слънцето ще изгрява все по-рано и ще залязва по-късно, за да допринесе за пролетно-летните емоции по време на дългите слънчеви дни.

Пролетен хороскоп 2024: Време е за обновеление и баланс

Специалистите твърдят, че стресът за организма, който идва със смяната на времето, е голям и ще ни трябва поне седмица, за да свикнем с промяната. 

Преходът от зимно към лятно часове време създава проблеми най-вече сутрин заради недоспиването.

„В отделни случаи може да се наблюдава раздразнителност при пациентите, липса на концентрация. Хипертонията е най-често явление при пациенти, които не са доспали”, казва кардиологът д-р Дилян Симеонов в ефира на NOVA. 

Според него смяната на времето не е никак безобидна за здравето ни.

„Най- честите препоръки са по-ранно лягане една седмица преди смяната на времето. Около 1-2 часа по-рано да се ляга. Има период на адаптация, който трае между 7 и 10 дни”, обяснява за NOVA д-р Симеонов.

Лятното часово време представлява система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина.

При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище

Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част от денонощието в зависимост от сезона от годината.

Често се твърди, че първият, предложил лятното часово време, е Бенджамин Франклин със свое писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г. Това предложение обаче било по-скоро с хумористичен нюанс и всъщност предлагало парижани да стават и да си лягат по-рано.

За пръв път сериозно е предложено от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина“, публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме въпреки наличието на значително лоби.

Идеята за лятно часово време за пръв път се осъществява на практика от правителството на Германия по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като отначало въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

часовник време
Снимка: iStock

На 10 март 1918 г. Конгресът на САЩ установява няколко часови зони и официално въвежда лятното часово време, но законът не намира отзвук и скоро е отменен. Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година.

От 1979 година до 1996 година включително лятното време започва от 0 часа на последната неделя на март (или първата неделя на април) и продължава до 0 часа на последната неделя на септември (или първата неделя на октомври).

През 1997 и 1998 година лятното време започва в 3 часа на последната неделя на март и продължава до 3 часа на последната неделя на октомври.

От 1999 година лятното време започва в 3 часа на последната неделя на март и продължава до 4 часа на последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с 1 час назад - т.е. до 3 часа астрономическо време.

Ето какво да очаквате през пролетта на 2024г. според китайския хороскоп

За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.

Прочетете още:

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти