Платена публикация

Превръщането на вашия домашен любимец в партньор за бягане е страхотна идея! Ако го тренирате правилно, ще подобрите не само собственото си здраве и настроение, но и ще заздравите специалната връзка помежду ви.
Постепенно увеличавайте натоварването
Също както хората, кучетата трябва да се адаптират към физическата активност. Започнете с кратки разстояния и постепенно увеличавайте дистанцията до желаното ниво.
Добре е също да проучите особеностите на породата – така ще разберете какъв тип бягане подхожда най-добре на вашето куче. Кой знае, може дори да се вдъхновите за маратон!
Защо да бягате с кучето си?
Изследвания показват, че бягането има многобройни ползи – то намалява риска от затлъстяване, подобрява физическата форма и повишава издръжливостта. Също така, доказано подобрява настроението, и всичко това – без да се налага да плащате за фитнес абонамент.
Кучетата също може да се възползват от редовното бягане. В случай че вашият любимец има излишни килограми, това ще му помогне да влезе във форма, да изгради мускулатура и да поддържа добро здраве. Освен това, активният начин на живот е най-добрата превенция срещу бъдещи здравословни проблеми и скъпи разходи за ветеринари.
Бягането не е полезно само за физическото състояние, но и за психическото им благополучие. Повечето кучета обожават да тичат – някои повече от други – и се наслаждават на звуците, гледките и миризмите на открито. За тях времето, прекарано с вас в движение, е истинско щастие!
Ако забелязвате разрушително поведение у вашия другар, редовното тичане може да бъде добро решение. Някои породи са изключително активни и прекарвайки твърде много време на закрито, е възможно да започнат да скучаят и да проявяват нежелано поведение. Бягането ще му помогне да изразходва натрупаната енергия, а също така ще заздрави връзката помежду ви.
Как да научите кучето си да тича с вас?
Няма универсален тренировъчен режим – най-важното е да се съобразите с възможностите и на двама ви. Започнете постепенно и, ако е необходимо, се консултирайте с ветеринарен лекар, преди да подложите кучето си на по-активни физически натоварвания.
Преди първото ви бягане, уверете се, че кучето е в добро здраве и няма състояния, които биха се влошили от натоварването. То трябва да тича естествено, без да се изтощава прекомерно.
Полезни стъпки за начало:
• започнете с кратко 10-минутно тичане на познато за него място;
• увеличавайте разстоянието постепенно в рамките на няколко седмици;
• кучето трябва да се задъхва леко, но не и да е напълно изтощено;
• не се уморявайте толкова, че да не може да му давате команди.
Бягане с каишка
В началото е препоръчително да държите кучето на каишка – така ще го предпазите от опасности и ще го научите да тича редом с вас. Възможно е първоначално да изостава или да дърпа напред, но с практиката ще се синхронизирате.
Преди да започнете да бягате заедно, е важно вашият любимец да се е научил да ходи спокойно на повод. Препоръчително е да избягвате разтегателни каишки – твърде голямата свобода може да създаде проблеми. Най-добре е да използвате такава с дължина 90–180 см, която ще осигури достатъчно пространство, без да позволява на кучето ви да се разсейва.
Как възрастта и породата влияят върху бягането?
Не всяко куче е създадено за дълги пробези, а способността му да тича не винаги зависи от размера. Например, може да се изненадате да научите, че сравнително малкият Парсън Ръсел териер е изключително издръжлив бегач, който може да тича километри наред, докато дългокраката хрътка предпочита кратки, но интензивни спринтове.
В случай че планирате да вземете куче и искате то да бъде ваш партньор в бягането, проучете породите и изберете такава, която обича същия тип физическа активност като вас.
Бъдете внимателни, когато бягате с млади кучета – те може да не са готови за бягане, докато не достигнат. По-възрастните също изискват внимание – макар да обичат упражненията, те се изморяват по-бързо.
Най-добрите съвети за бягане с куче
• бъдете нащрек – кучето не може да ви каже, когато е изморено или неразположено. Наблюдавайте го внимателно за признаци на умора по време на тичане;
• осигурете хидратация – както за вас, така и за вашето куче е важно да останете хидратирани по време на тренировка, затова винаги носете вода при по-дълги бягания. Кучетата се дехидратират по-бързо, отколкото се преуморяват;
• грижете се за лапите му – почиствайте ги след всяко бягане и проверявайте за наранявания, тъй като малките рани може да доведат до инфекции;
• избирайте маршрута внимателно – подбирайте терени, които ще бъдат приятни и за двама ви. Бягането по трева е по-добро за ставите, но внимавайте за неочаквани препятствия като дупки;
• почиствайте след кучето си – дори когато сте в движение, е важно да поддържате чистота след домашния си любимец;
• най-важното – наслаждавайте се!
Бягането с вашето куче може да бъде една от най-забавните, приятни и смислени физически активности, които правите!