
Този път ще направим една разходка в миналото, която ще ни отведе в XVIII век и по-точно в двора на Мария Антоанета, където тя и придворните й използвали старинна техника за украса, наречена декупаж ("decoupage" – от фр. в превод думата означава "изрязвам") или казано с други думи изготвяне на колаж или хартиена апликация.
Декупажът е приложно изкуство, при което се изрязва мотив или изображение от различен материал (предимно хартия, но също така дърво, кожа, порцелан, керамика, стъкло, метал, тъкан и др.). След това мотивът се залепва или с помощта на различни техники за декупаж се прикрепя върху дадената повърхност.
Тази техника за украсяване на предмети била изобретена от китайските селяни още през XII век с откриването на червената тънка хартия. С нея те започнали да декорират различни предмети от бита си.
В Европа декупажът води началото си още от ранното средновековие. За пръв път за декупажа като изкуство се споменава още в края на XV век в Германия, където започнали да прилагат изрязани картинки за декорация на мебели. Особена популярност декупажът придобива през XVII век във Венеция, когато на мода идват мебели, инкрустирани с японски и китайски орнаменти.
Венецианските майстори изкусно изрязвали мотивите и ги залепяли върху повърхността на мебелите. След това ги покривали с няколко слоя лак за защита. Така чрез този вид апликация майсторите на мебели се опитвали да имитират скъпоструващите източни инкрустации.
Във Франция декупажът бил много модерен в двора на крал Луи XVI, а неговата съпруга Мария Антоанета и придворните й дами го използвали за украса на творби на художници от ранга на Ватто и Фрагонар.
Декупажът добива масовост в Англия през Викторианската епоха. От Острова декупажът е пренесен в Америка като хоби, където бил особено популярен през Първата и Втората световна война.
В наши дни тази старинна техника намира широко приложение върху дизайн на чанти, шапки, бижута, подноси, коледни украси, съдове, опаковки, предмети, мебели и т.н. Сега обаче ще поговорим за нейната изящна и разнообразна употреба под формата на украса за великденски яйца.
Необходими продукти и материали:
* няколко броя яйца
* салфетки или фина хартия
* специално декупажно лепило (ще го намерите в магазините за художнически материали, а можете да го замените и с "Ц-200")
* четка за рисуване
* ножица
Начин на работа:
* Ако няма да консумирате яйцата, ги пробийте с игла и източете жълтъка и белтъка. След това с четчица нанесете фин слой лепило по повърхността на черупката, където искате да залепите хартията. После притиснете изрязаната хартиена декорация и отново загладете с тънък слой лепило, като внимавате да не разкъсате хартиените елементи.
* Много е важно към яйцето да прикрепите само най-горния слой на салфетката (най-често те са дву- и трипластови), за да се избегнат грапавините и излишното и неестествено орелефяване на яйчената повърхност. Когато минат няколко часа и лепилото засъхне напълно, можете да нанесете още 2-3 слоя от него с примесен брокат за допълнително заглаждане и блясък на черупката.
* Ако пък сте решили да похапнете великденските яйца, тогава ви предлагаме един напълно безвреден и органичен заместител на фабричното декупажно лепило. То се приготвя, като разбиете един белтък с една супена лъжица захар до получаване на не много гъста пяна. Съберете течността под нея и я ползвайте за залепване на хартиените изрезки върху черупката.
* Видео с декупажна техника за декорация на великденски яйца.